Materac Comfort Light

Wstęp

Dmuchane materace stają się coraz mocniejszą konkurencją dla mat samopompujących. Są pakowniejsze i lżejsze. Przy tej samej wadze zyskujemy większą objętość, a w konsekwencji - wygodniejszy sen.

Ja zdecydowałem się na materac Sea to Summit Comfort Light. Posłanie, które waży 515 gramów ma grubość 6.3 cm i jest naprawdę wygodne. Materac (podobnie jak inne w ofercie S2S) wykonano w technologii Air Sprung Cells - złożony jest z wielu połączonych ze sobą komór powietrznych.  

Wymiary i waga

Zastosowanie wielu, połączonych punktowo komór pozwala oszczędzić wagę i miejsce. Materac o wymiarach 184x55cm waży niewiele ponad pół kilograma i składa się do małego woreczka o średnicy 8.5 i wysokości 17 cm. Sea to Summit ma w ofercie jeszcze lżejszy materac, ważący zaledwie 345 gramów - dla miłośników stylu ultra light.

Komfort użytkowania

Materac testowałem podczas przejścia GR20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji. W ciągu dwóch miesięcy przeszedł ze mną ponad 600 kilometrów. Dobry wypoczynek na długim szlaku jest absolutnie kluczowy. Regeneracja jest podstawą przyjemnej wędrówki. I muszę przyznać, że materac Sea to Summit spisał się bez zarzutów. 

Posłanie o grubości ponad 6 centymetrów pozwalało na wygodny wypoczynek nawet na skalistym podłożu w korsykańskich górach. Małe komory powietrzne dopasowują się do kształtu ciała. Materac nie jest prostokątny. Najszerszy jest w obszarza głowy i stopniowo zwęża się, by zaoszczędzić wagę. To jednak nie wpływa na wygodę. Przy 175 cm wzrostu nie narzekałem na brak miejsca (dla szczególnie wysokich S2S oferuje materac w większym rozmiarze). W obszarze torsu producent zastosował podwójną warstwę komór, co poprawia termikę w tym kluczowym obszarze. Zimne szkockie noce potwierdziły skuteczność tego rozwiązania.

Samo pompowanie materaca jest bezproblemowe - wystarczy kilkanaście oddechów. Podobnie opróżnienie go - świetnym patentem jest dwustopniowy wentyl. który pozwala nam zupełnie wyjąć zawór i wypompować materac w kilka sekund. Jedynym co może przysporzyć nam odrobiny problemów jest zwinięcie naszego posłania. Pokrowiec jest dość ciasny. Zwłaszcza w zimnych warunkach dobre zwinięcie materaca będzie wymagać wprawy.

Trwałość

Powłoka zewnętrzna została wykonana z materiału Nylon 40D z powłoką TPU. Według producenta ma to zwiększać trwałość materaca i muszę przyznać, że rozwiązanie się sprawdza. Do dziś nie ma na sobie żadnych śladów użytkowania, a śpię na nim dość często, zdarzało mi się używać materaca na gołej ziemi, czy nawet na piasku. 

W razie czego do każdego materaca dołączony jest zestaw naprawczy - zapasowy wentyl oraz sześć samoprzylepnych łat.

Podsumowanie

Materac Sea to Summit Comfort Light oferuje wygodny sen przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi. Dwustopniowy wentyl bardzo ułatwia jego używanie, a wzmocniony materiał zewnętrzny na ciężkich i długich szlakach spisał się bez zarzutów.

Test wykonany przez Krzysztofa Story